Aktualność

10
września 2019

 

Od 9 do 23 września w 9 pomorskich gminach m.in. Pucku, Rumi, Redzie, Wejherowie i gminie Władysławowo trwa głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego.

 

9 pomorskich samorządów przeznaczyło prawie 27 mln zł na realizację budżetu obywatelskiego na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. Dzięki temu mieszkańcy samorządów wybiorą projekty, które zostaną sfinansowane z tych środków, a przyczyniają się do podniesienia jakości życia w mieście.

W Wejherowie budżet obywatelski realizowany jest już po raz czwarty. W tym roku wejherowianie mogą wybierać spośród 20 projektów – 10 inwestycyjnych i 10 – nie inwestycyjnych. Na realizację zwycięskich wniosków miasto przeznaczyło 1 mln zł. W zeszłorocznym budżecie mieszkańcy wybrali 10 projektów – 5 inwestycyjnych i 5 nie inwestycyjnych.

 

Rumianie wybierać będą już po raz szósty projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Do tej pory mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 58 projektów prospołecznych i inwestycyjnych. Rekordową liczbę 1698 głosów zdobył projekt prospołeczny zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018 – zakup defibrylatorów AED dla pływalni i hali MOSiR. W tym roku poprawną weryfikacje przeszły 43 projekty – 21 inwestycyjnych i 22 – społecznych.

 

Mieszkańcy Pucka wybierają jeden z dziesięciu zaproponowanych projektów. Wśród zgłoszonych inicjatyw pojawiły się dwa wybiegi dla psów, wiaty rowerowe, wymiana nawierzchni placu zabaw, modernizacja chodnika, ustawienie ławeczek w mieście oraz ławki upamiętniającej 100-lecie zaślubin miasta z morzem.

Mieszkańcy Redy mogą wybrać jeden spośród 14 zgłoszonych wniosków. Mieszkańcy zgłosili propozycje m.in. budowy siłowni zewnętrznej, budowę wielofunkcyjnego boiska, montaż dodatkowego oświetlenia przy przejściach dla pieszych, stworzenie psiego parku, czy podniesienie wiedzy przedszkolaków na temat zanieczyszczenia powietrza.

 

W gminie Władysławowo mieszkańcy zgłosili 36 projektów, z czego 26 zostało pozytywie zweryfikowanych. Jest to już czwarta edycja budżetu obywatelskiego. W tym roku pojawiło się wiele ciekawych propozycji społecznych, m.in. stworzenie w mieście nasadzeń z krokusów, które miałyby tworzyć dywan z kwiatów, ustawienie pomnika małej syrenki, czy figurek małych rybek przedstawiających życie mieszkańców wzorowane na wrocławskich krasnalach. Wśród propozycji jest także ustawienie neonowego napisu Karwia i napisu I love JG.

 

Mieszkańcy polubili ideę budżetu obywatelskiego i co roku liczba projektów oraz głosujących wzrasta. Ewoluuja również projekty zgłaszane do budżetu. W pierwszych edycjach znacznie więcej wniosków dotyczy remontów i projektów tzw. twardych, w kolejnych latach mieszkańcy zgłaszają projekty tzw. miękkie, związane z życiem społecznym.